Ropień okołowierzchołkowy jest to proces zapalny, który ma miejsce w tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jest to pierwsza faza ropnego zapalenia tkanek. Do ozębnej przenoszą się granulocyty obojętnochłonne i dochodzi do infekcji bakteryjnej. Gromadząca się ropa powoduje resporpcję (wchłanianie) blaszki kostnej zębodołu i cementu korzeniowego. Do objawów choroby zalicza się silny ból i opuchliznę.
Możemy wyróżnić 3 stadia w rozwoju zapalenia. Wspomniany już ropień okołowierzchołkowy, gdzie zapalanie dotyczy jedynie miazgi zęba i otaczających tkanek, ropień podkostnowy, który powstaje na skutek niedokończonego leczenia wcześniejszego stadium choroby (ropa niszczy kolejne warstwy kości i doprowadza do odwarstwienia okostnej, co powoduje bardzo silny ból) i ropień podśluzuwkowy, który jest trzecią i ostatnią fazą, w której ropa przebija okostną i gromadzi się pod błoną śluzową.
W jaki sposób zorientujemy się, że to właśnie nas dotknął problem ropnia? Objawia się to bólem w momencie gryzienia, bólem samoistnym (promieniujący, pulsujący), zaostrzeniem objawów bólowych w trakcie spożywania gorących pokarmów i zmniejszeniem w trakcie spożywania pokarmów zimnych, możemy też czuć, że ząb nie mieści się w zębodole i jest na niego za duży, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy nie jest rozchwiany i ciemniejszy niż zwykle. W niektórych przypadkach dochodzi też do gorączki i złego samopoczucia.
Pamiętajmy, że rodzaj i intensyfikacja poszczególnych objawów zależy od stadium choroby. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej, dlatego nie zwlekajmy i jak najszybciej podejmijmy leczenie. Chirurgia stomatologiczna stoi dziś na tak wysokim poziomie, że z pewnością uda się sprawnie uporać z problemem.
Pozdrawiamy, Bonelli-dental.pl