Coraz częściej decydujemy się na uzupełnienie braków w uzębieniu poprzez wszczepienie implantów stomatologicznych. Jednak wiele osób wciąż obawia się związanego z zabiegiem bólu oraz ewentualnymi uciążliwymi skutkami zabiegu. Jako że cały proces wszczepienia implantu jest bardzo przewidywalny, a jego prawidłowe wykonanie nie wiąże się z większym ryzykiem, nie należy się zbytnio obawiać. Część objawów (które mogą występować nawet przez pół roku) jest naturalnym efektem i nie ma tutaj powodów do obaw. Jednak jeśli bóle nie ustąpią lub dolegliwości okażą się bardzo uciążliwe, to możliwe, że doszło do pewnych komplikacji. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Zupełnie naturalna jest opuchlizna, zasinienie, zwiększona wrażliwość i ból po ustąpieniu znieczulenia oraz uczucie ciała obcego dla języki. Mogą one powodować pewien dyskomfort, jednak stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych pomogą zminimalizować dolegliwości. W przypadku tego typu przypadłości możemy być spokojni, gdyż są rzeczą całkowicie normalną.
Jednak jeśli odczuwany ból jest niezwykle silny, a stosowanie leków nie przynosi odpowiednich skutków, może być to sygnał, że coś jest nie tak. Niepokojącymi objawami będą również: obrzęk, odrętwienie, wysięk ropny bądź krwawienie w okolicy operowanego miejsca, gorączka, czy też ból gardła i powiększone węzły chłonne. W takim przypadku implant musi być usunięty, natomiast zabieg należy powtórzyć.
Powodów nieprzyjęcia implantów może być kilka. Może to wynikać z braku odpowiednich kwalifikacji stomatologa, złego planu leczenia czy nieodpowiedniego dbania o implanty przez pacjenta. By uniknąć powikłań należy systematycznie oraz dokładnie czyścić zęby, a także pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń lekarza i pamiętać o higienie jamy ustnej, zdrowy uśmiech będziemy mieć zagwarantowany.