Niestety w naszym społeczeństwie coraz więcej dzieci ma próchnicę. Sprzyja jej nie tylko nieodpowiednie odżywianie czy zaniedbywanie uzębienia, ale też sama budowa zębów. Na zębach trzonowych i przedtrzonowych znajdują się głębokie bruzdy, w których zalegają resztki pokarmu. Szczeliny te są tak wąskie, że włosie szczoteczki nie jest w stanie się do nich dostać. W związku z tym nawet regularne czyszczenie zębów może okazać się nie do końca skuteczne. Dlatego też warto rozważyć lakowanie zębów. Na czym ono polega?
Lakowanie jest zabiegiem polegającym na uszczelnianiu bruzd zębowych specjalną substancją, którą nazywa się lakiem szczelinowym. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne- stałe oraz mleczne, a nawet otwory ślepe w stałych górnych dwójkach.
Kiedy przeprowadzić zabieg? Najlepiej tuż po wyrżnięciu zębów- mamy wtedy pewność, że jeszcze nie są zajęte przez próchnicę. Lakowanie przebiega całkowicie bezboleśnie, dlatego może to być doskonała okazja na wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo lak, którym wypełnia się szczeliny występuje w różnych barwach, toteż dziecko może wybrać swój ulubiony kolor i mieć dodatkową frajdę z całego zabiegu.
Lakowaniu można poddać nawet zęby mleczne. Zwłaszcza na samym początku, bowiem nowo wyrżnięte zęby mają niską zawartość składników mineralnych, przez co są jeszcze bardziej podatne na działanie próchnicy. Jako że zabieg jest bardzo krótki i bezbolesny, to zęby mleczne można lakować już u 3-letniego dziecka. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż chore i bolące zęby. Ponadto zepsute zęby mleczne są źródłem próchnicy dla dopiero wyrzynających się stałych zębów i mają też wpływ na ich prawidłowe formowanie w jamie ustnej. Nie zapominajmy, że próchnica to choroba zaraźliwa. Jeżeli dziecko będzie miało chore zęby mleczne, to próchnica może przenieść się na pozostałe zęby, również stałe. Lakowanie pozwala temu zapobiec.
W przypadku zębów stałych lokowanie zaczyna się w momencie, gdy ukaże się szóstka (pierwszy ząb trzonowy) i kontynuuje w miarę pojawiania się kolejnych zębów bocznych. Zabieg ten powinien być wykonywany konsekwentnie, w miarę pojawiania się kolejnych zębów u naszej pociechy.
Po przeprowadzeniu zabiegów należy pamiętać o kontrolowaniu szczelności laku- w ten sposób będziemy mieć pewność, że zęby dziecka są w stu procentach bezpieczne. Kontrolę przeprowadza się zazwyczaj dwa razy w roku podczas standardowej wizyty u stomatologa.