Wyrwanie zęba okazuje się niekiedy koniecznością. Przyczyn takiej sytuacji jest sporo, ale do najczęstszej z nich należy zaawansowana choroba zęba – np. próchnica. Zdarza się, że jest ona tak rozwinięta, że nie da się już jej wyleczyć, a zaniechanie wszelkich działań, mogłoby doprowadzić do powikłań ogólnoustrojowych. Kiedy ząb jest tak bardzo zniszczony, że nie nadaje się do leczenia protetycznego, konieczna staje się ekstrakcja w gabinecie stomatologicznym.
Podobnie w przypadku gdy w jamie ustnej rozwija się paradontoza, będąca przyczyną dużego rozchwiania zębów. Wtedy również usuwa się jeden lub więcej zębów – choć oczywiście warto pamiętać o tym, że jest to ostateczność. Zasadniczo o pozostawienie pełnego uzębienia należy zabiegać tak długo, jak tylko się da. Z drugiej jednak strony zbyt długie odwlekanie ekstrakcji mocno chwiejącego się zęba, może być przyczyną dużego dyskomfortu, a on i tak prędzej czy później sam wypadnie.
Usunięcie zęba jest też w niektórych przypadkach zalecane przez ortodontów w trakcie leczenia lub przed nim. W ten sposób tworzy się przestrzeń dla przesuwanych zębów. Podobnie postępuje się z tzw. zębami zatrzymanymi, czyli takimi które się nie wybiły (bądź są tylko częściowo widoczne w jamie ustnej) oraz zębami, które swoje miejsce znalazły poza łukiem zębowym.
W jakich jeszcze sytuacjach zalecane jest wyrwanie zęba? Np. wtedy gdy zęby utrudniają prawidłową odbudowę protetyczną, gdy ząb powoduje dotkliwy ból czy w przypadku stanów zapalnych stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przypomnijmy, że przed zabiegiem chemioterapii należy usunąć wszystkie zęby, które są niewyleczone. Wynika to z faktu, że mogłyby stanowić ryzyko większego zakażenia, z którym organizm by sobie nie poradził.
Pozdrawiamy, Bonelli-dental.pl